Even na het vuurwerk tijdens de jaarwisseling zaten een aantal powerwalkers van Thof met of zonder champagne al achter de laptop. Niet om familie of vrienden een nieuwjaarsgroet te e-mailen, maar om zich in te schrijven voor de Zeeuwse kustmarathon op 6 oktober 2024. En maar goed ook, de volgende dag was de inschrijving al vol! Meer dan 5.000 wandelaars hadden zich ingeschreven voor de mooiste en zwaarste marathon van Nederland.
De Zeeuwse kustmarathon gaat vanuit Burgh-Haamstede via Neeltje Jans over het strand en door de duinen naar Zoutelande. Jawel, 42 km en 195 meter lang.
Al snel had een ieder een B&B of een ‘vrienden op de fiets’ slaapplek gevonden om de dag voor de marathon in de buurt van Zoutelande te zijn. Eén Thoffer had de luxe om in zijn eigen caravan in Burgh-Haamstede te slapen. Er een dag eerder al zijn was wel een must, de marathon start namelijk al vanaf 07:00 ’s morgens in Burgh-Haamstede.
Afijn, op zondag 6 oktober al om 05:00 uur aan het ontbijt. Want ja, de bussen vertrokken al vanaf 06:00 uur vanuit Zoutelande naar Burgh-Haamstede. Het was een drukte van belang bij de bussen, maar met een beetje voorpiepen was een ieder op tijd in de bus.
Door de drukte bij de start was het gewoon niet te doen om met alle Thoffers tegelijk te starten. Later bleek dat we vrij dicht na elkaar waren gestart. Met harde housemuziek gingen we over de start. Nog maar ruim 42 km te gaan. Ondanks alle drukte en de lange slierten wandelaars op soms smalle paden hebben we elkaar onderweg allemaal gezien, gesproken en daar waar mogelijk samen gewandeld.
De publieke belangstelling was overweldigend, de catering was meer dan prima met uiteraard Zeeuwse bolussen en worstenbroodjes, bouillon, broodjes en meer (de zelf meegenomen fourage bleef veelal onaangeroerd in de rugtassen). Het weer: super, mooier kan niet. Een lekker briesje tot stevige wind, soms in de rug, soms pal tegen en hier en daar zelfs een beetje verbrand.
Wat de Zeeuwse marathon nu zo zwaar maakt is dat het na een kilometer of 30 pas echt ‘leuk’ wordt. Het lijkt Kamp van Koningsbrugge wel: zo ongeveer halverwege de marathon, na een kilometer of 10 tegen de wind in over Neeltje Jans, ga je het strand op en dat voor ruim 10 km. Na het strand denk je, ha lekker weer verhard lopen. Ja, verhard is het, maar dan wel flink op en neer door de duinen, trappen op en af met afgerond wel 350 hoogtemeters. Op de laatste km weer over het strand door de welbekende palen van Zoutelande. Dan kom je er ook achter dat de palen op een zodanige afstand van elkaar staan dat je er met rugzak om net niet door kan. Als je er dan jezelf doorheen gewurmd hebt en door het mulle zand de dijk van Zoutelande hebt bereikt is het één groot feest.
Als een wielrenner in de Tour de France op de Alp d’Huez ga je door een haag van honderden mensen over de finish. Nog een broodje worst en een biertje vanuit de organisatie en de spieren konden gaan verstijven.
De Thof toppers die de Zeeuwse kustmarathon hebben volbracht zijn;
- Frans Plieger
- Walter Keemink
- Anja van der Ende
- Margreet Poot
- Wim Poot (special guest)
- Irene de Bloois
- Fred Vermeer
En niet te vergeten onder aanmoediging, naast alle duizenden Zeeuwen, drumbands en dweilorkesten, van Juli Plieger en Arie van der Ende.

